innaKonie w Warszawie XIX i XX wieku- Wystawa w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie Warszawa - Proponeo.pl
Sprawdź, co się dzieje w Twojej okolicy!
  • Wszystkie od teraz
  • Jutro
  • Najbliższy weekend
  • Marzec
  • Archiwum
  • Prima Aprilis
  • Majówka
  • Dzień Matki
  • Dzień Dziecka
od teraz

Propozycja zakończona

Propozycja

Konie w Warszawie XIX i XX wieku- Wystawa w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie

Podaj nazwę Propozycji:

, Warszawa, Szwoleżerów 9
Sala Wystaw Czasowych
OBSERWUJ
0
55 wyświetleń

Osoby, które obserwują Propozycję

Opis Propozycji

Wystawa czasowa pt. Konie w Warszawie XIX i XX wieku przygotowana przez nasze muzeum nawiązuje do historii i tradycji Warszawy przez pryzmat losów jej głównych bohaterów, którymi są „konie warszawskie”.

Jeszcze w XIX i początku XX wieku, a nawet w okresie międzywojennym konie były podstawowym środkiem transportu. Ciągnęły po warszawskich brukach pojazdy wszelkiego typu i przeznaczenia. Niezastąpione w pracy i całkowicie zależne od swoich właścicieli. Dopóki mogły utrzymać się na nogach, pracowały do ostatnich sił. Gdzie wówczas w Warszawie nie spojrzeć tam konie stały lub poruszały się w ruchu ulicznym.  To one wystukiwały kopytami rytm życia ulic i placów.

Celem wystawy jest przypomnienie historii pobytu koni na terenie miasta od czasów Księstwa Warszawskiego do wybuchu drugiej wojny światowej, w tym zaprezentowanie warszawskich wizerunków koni, zaprzęgów, powożących. Opowiedzenie o wspólnym losie koni i ludzi.

Ile było koni na terenie miasta, na czym polegała ich praca, jak wyglądały osoby powożące końmi, gdzie handlowano końmi i wreszcie, jaki los koński zapisał się w kartach historii Warszawy, dowiemy się z przedstawień ikonograficznych, archiwalnych filmów, map, dokumentów.

Na wystawie zaprezentowane zostaną wizerunki zaprzęgów dorożkarskich, tramwajowych, omnibusowych, „Pogotowia ratunkowego” (Towarzystwa Doraźnej Pomocy Lekarskiej), Warszawskiej Straży Ogniowej, zaprzęgów pocztowych i in.

Będziemy mogli zobaczyć jak wyglądały w latach 60. czy 90. XIX wieku tramwaje konne zwane wówczas „Kolej Żelazna Konna”, po jakich ulicach jeździły, gdzie miały przystanki; dowiedzieć się, czym się różnił dorożkarz od sankarza, dlaczego nie używano bata w zaprzęgach Warszawskiej Straży Ogniowej, jak szybko jeździły zaprzęgi „Pogotowia Ratunkowego”, jakie podkowy nosiły konie warszawskie, za co karał powożących Warszawski Ober-Policmajster i wiele innych ciekawostek.

Przedstawimy także wizerunki koni wierzchowych wojskowych z okresu Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego, II RP, a także koni wyścigowych, cyrkowych i in.

Z okresu międzywojennego wystawa przypomni o działalności Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami i Polskiej Ligii Przyjaciół Zwierząt, które zajmowały się zwalczaniem okrucieństwa, w tym wobec warszawskich koni dorożkarskich, jak i furmańskich pracujących na stołecznych budowach.

Czas drugiej wojny światowej będzie kończył naszą opowieść.  Z tego okresu zaprezentujemy obraz zagłady koni na terenie miasta, w tym w czasie Powstania Warszawskiego.

Na wystawie zapoznamy się z materiałami archiwalnymi w postaci fotografii, dzieł sztuki, ilustracji prasowych, druków ulotnych, dokumentów, map, pocztówek, wyrobów rzemieślniczych, filmów i in.

Wystawie będzie towarzyszył program edukacyjny: prelekcje varsavianistyczne i lekcje muzealne.

Komisarz wystawy: Hanna Polańska

rozwiń
Kontakt

Dane kontaktowe:

http://
login:
facebook.com/
plus.google.com/u/0/
twitter.com/
instagram.com/
pinterest.com/

Oś czasu Propozycji

Brak wpisów na tablicy

Dzięki tablicy dowiesz się m.in. o tym, że:
- w Propozycji, którą obserwujesz zmieniły się godziny jej dostępności, jej lokalizacja, zmieniono opis, proponujący zmienił ceny biletów lub cennik usług, dodał nowy post na osi czasu Propozycji
- proponujący, którego obserwujesz utworzył nową Propozycję
- użytkownik, którego obserwujesz dodał zdjęcie lub film do Propozycji, którą obserwujesz, dodał post na swojej osi czasu, zaczął obserwować Propozycję lub proponującego

Oznacza to, że będziesz na bieżąco informowany o najważniejszych zmianach w wydarzeniu, na które być może planujesz się wybrać, ale też dowiesz się o innych, ciekawych wydarzeniach i ofertach proponujących oraz o tym co interesuje innych użytkowników Proponeo.
Widoczność: to miejsce widzisz tylko Ty.
Określ ile zdjęć i filmów ma się wyświetlać