innaSpektakl ,,Moralność Pani Dulskiej 2'' w Teatrze Arka Wrocław - Proponeo.pl
Sprawdź, co się dzieje w Twojej okolicy!
  • Wszystkie od teraz
  • Jutro
  • Najbliższy weekend
  • Marzec
  • Archiwum
  • Prima Aprilis
  • Majówka
  • Dzień Matki
  • Dzień Dziecka
od teraz

Propozycja zakończona

Propozycja

Spektakl ,,Moralność Pani Dulskiej 2'' w Teatrze Arka

Podaj nazwę Propozycji:

, Wrocław, Mennicza 3
OBSERWUJ
0
14 wyświetleń

Osoby, które obserwują Propozycję

Opis Propozycji Adaptacja i reżyseria – Dariusz Taraszkiewicz
Scenariusz – Jarosława Makus
Scenografia i kostiumy – Maciej Strumiłło
Muzyka – Jacek Zamecki
Asystent reżysera – Beata Lech-Kubańska
Obsada:
Aniela Dulska – Renata Jasińska
Felicjan Dulski – Alexandre Marquezy
Lokatorka, Ksiądz – Sylwester Różycki
Zbyszek – Maciej Sibilski
Hesia – Agata Obłąkowska-Woubishet
Mela – Joanna Gierdal
Juliasiewiczowa – Beata Lech-Kubańska
Tadrachowa – Jan Kot
Hanka I – Anna Rzempołuch
Hanka II – Alicja Idasiak
Hanka III – Dobrosława Kozińska-Kaleta
oraz: Andrzej Kusiak, Marek Trociński, Dariusz Bajorczyk – przyjaciele Hanki

Reżyser, Dariusz Taraszkiewicz, odczytał tragifarsę skandalistki Gabrieli Zapolskiej przez pryzmat współczesnych problemów: hipokryzji, wykluczenia niepełnosprawnych oraz dewocji. Grany przez teatr „Arka” spektakl „Moralność pani Dulskiej²”, to nowatorska interpretacja utworu Gabrieli Zapolskiej.
Reżyserujący obecną odsłonę dramatu Dariusz Taraszkiewicz uaktualnił pierwowzór literacki Zapolskiej: w ograną problematykę mieszczańskiej moralności wplótł współczesne dylematy. Są nimi konieczność sprostania obecnym wymogom wizerunkowym i wpisanie się w społeczny „mainstream”. „Kwadrat” w tytule pojawia się zaś dlatego, że hipokryzja ulega zwielokrotnieniu, czego powodem jest od pewnego już czasu obowiązujący styl poprawności politycznej wymuszający – choćby pozorną – zmianę postaw społecznych. Prowadzi to do zaostrzenia stygmatyzacji marginalizowanych grup społecznych, a zasady „political correctness” zamiast przyczynić się do zmniejszenia poziomu uprzedzeń, wyrządzają krzywdę przedstawicielom dyskryminowanych grup.
Taraszkiewicz przedstawia ten nowy – w stosunku do dzieła Zapolskiej – rys. „Jego” Aniela, nie mogąc znieść obecności pod jednym dachem „inności” – pozbywa się jej. Pozbywa w sensie dosłownym. Wyrzuca Lokatorkę, która nie mogąc sprostać ostracyzmowi społecznemu wkrótce po zmianie płci podjęła próbę samobójczą; pozbywa się też Hanki, która w wersji Taraszkiewicza występuje potrójnie „zmultiplikowana”. Hanka jest solą w oku Anieli nie tylko ze względu na zawiedzione ambicje w stosunku do syna (twierdzącego, że to właśnie ona stanowi obiekt jego uczuć), ale także ze względu swoją „nietakość”. Wszystkie bowiem Hanki wzięte zostały z „wutezetu”[1] i w ocenie Dulskiej, tam właśnie jest ich miejsce.
Dramat Gabrieli Zapolskiej nie bez powodu określany jest mianem tragifarsy kołtuńskiej. Mimo iż powstał ponad sto lat temu, stereotypy społeczne pozostały niezmienne, niektóre nawet uległy zaostrzeniu. Dlatego właśnie historię tę można opowiadać wciąż na nowo i – przynajmniej na razie – nic nie wskazuje na to, by straciła cokolwiek na swojej aktualności.
Zofia Warzyńska-Bartczak
rozwiń
Kontakt

Dane kontaktowe:

http://
login:
facebook.com/
plus.google.com/u/0/
twitter.com/
instagram.com/
pinterest.com/
Bilety
35,00Bilet normalny 25,00Bilet ulgowy (dzieci, młodzież, studenci)
20,00Bilet ulgowy (seniorzy) 25,00Bilety dla grup zorganizowanych/os.

Oś czasu Propozycji

Brak wpisów na tablicy

Dzięki tablicy dowiesz się m.in. o tym, że:
- w Propozycji, którą obserwujesz zmieniły się godziny jej dostępności, jej lokalizacja, zmieniono opis, proponujący zmienił ceny biletów lub cennik usług, dodał nowy post na osi czasu Propozycji
- proponujący, którego obserwujesz utworzył nową Propozycję
- użytkownik, którego obserwujesz dodał zdjęcie lub film do Propozycji, którą obserwujesz, dodał post na swojej osi czasu, zaczął obserwować Propozycję lub proponującego

Oznacza to, że będziesz na bieżąco informowany o najważniejszych zmianach w wydarzeniu, na które być może planujesz się wybrać, ale też dowiesz się o innych, ciekawych wydarzeniach i ofertach proponujących oraz o tym co interesuje innych użytkowników Proponeo.
Widoczność: to miejsce widzisz tylko Ty.
Określ ile zdjęć i filmów ma się wyświetlać