innaWystawa - 70 lat: Marionetki Marcinek Animacje Poznań - Proponeo.pl
Sprawdź, co się dzieje w Twojej okolicy!
  • Wszystkie od teraz
  • Jutro
  • Najbliższy weekend
  • Marzec
  • Archiwum
  • Prima Aprilis
  • Majówka
  • Dzień Matki
  • Dzień Dziecka
od teraz

Propozycja zakończona

Propozycja

Wystawa - 70 lat: Marionetki Marcinek Animacje

Podaj nazwę Propozycji:

, Poznań, Marcin św. 80/82
OBSERWUJ
0
25 wyświetleń

Osoby, które obserwują Propozycję

Opis Propozycji Zapraszamy na wernisaż wystawy z okazji 70-lecia sceny lalkowej w Poznaniu.
W Galerii Teatru Animacji będzie można zobaczyć najciekawsze lalki, projekty i elementy scenografii z czasów dyrekcji Leokadii Serafinowicz i Janusza Ryl-Krystianowskiego. Uroczysty wernisaż wystawy odbędzie się 15 stycznia 2015 roku o godzinie 19:00 w Galerii Teatru Animacji. Wystawa potrwa do końca roku.
Pierwsze wzmianki dotyczące planów otwarcia sceny lalkowej w Poznaniu sięgają czasów przedwojennych. Jednak Teatr Animacji (wówczas Poznański Teatr Marionetek) rozpoczął działalność dopiero w marcu 1945 r. Miesiąc później odbyła się tam również pierwsza premiera w powojennym Poznaniu - Śpiewak leśny Henryka R. Żuchowskiego w reżyserii Haliny Lubicz. Scena kilkakrotnie zmieniała nazwę, po pierwszym sezonie była już Teatrem Lalki i Aktora, a w 1958 roku stała się "Marcinkiem". Największą sławę zyskała za czasów Leokadii Serafinowicz, która nieco później objęła w nim dyrekcję i kierownictwo artystyczne. Wyraźna wizja teatru, poważne podejście do dziecięcego widza i poszukiwania nowej formy przekazu zaowocowały sukcesem. Po Serafinowicz szefem lalkowej sceny został Antoni Kończal, a w 1989 roku dołączył do niego w roli dyrektora artystycznego już Teatru Animacji - Janusz Ryl-Krystianowski.
Najcenniejsze lalki
Dzisiaj na czele legendarnej sceny stoi Marek Waszkiel, który z okazji 70-lecia postanowił przedstawić to, co najcenniejsze. - Pokażemy przede wszystkim skarby z naszych magazynów. Najstarsze lalki pochodzą ze spektakli Leokadii Serafinowicz, Wojciecha Wieczorkiewicza i Jana Berdyszaka z lat 60., np. Wesela czy Wandy - zapowiada. - To czas świetności poznańskich lalek, które dyktowały wówczas tempo rozwoju polskiego lalkarstwa. Poczynając od tamtego okresu aż do dzisiaj, wybierzemy najcenniejsze lalki, kostiumy i elementy scenografii. Dzięki troskliwości moich kolegów, zwłaszcza Barbary Gąsiorowskiej-Pawlik, dysponujemy prawdziwymi skarbami polskiej plastyki teatralnej - dodaje.
Król i królowa poznańskiej sceny
W przygotowanie wystawy zaangażowany jest również scenograf Jacek Zagajewski. - Chciałbym zderzyć teatr Leokadii Serafinowicz z teatrem Janusza Ryl-Krystianowskiego, czyli dwóch dyrektorów artystycznych, którzy wywarli największy wpływ na jego kształt i wizerunek - mówi. Wystawę podzielono na dwie części. W pierwszej będzie można zobaczyć prace wykonane przez scenografów w latach 1960-1977, w drugiej dzieła tych, którzy współpracowali z teatrem lalek od roku 1985. - Z okresu Leokadii Serafinowicz chciałbym pokazać lalki Zenobiusza Strzeleckiego, Jana Berdyszaka i Alego Bunscha. Późniejszy okres to lalki Jana Zielińskiego, Buby Tomali, Dariusza Panasa, Julii Skuratowej, Jadwigi Mydlarskiej-Kowal i Joanny Braun... - wylicza Zagajewski. Wernisaż wystawy odbędzie się dokładnie trzy miesiące przed 70. rocznicą pierwszej powojennej premiery lalkowej w Poznaniu. Same obchody zaplanowano na kwiecień. Z tej okazji zostanie wydany obszerny album, odbędą się też liczne spotkania i nowa odsłona festiwalu Kon-Teksty.
rozwiń
Kontakt

Dane kontaktowe:

http://
login:
facebook.com/
plus.google.com/u/0/
twitter.com/
instagram.com/
pinterest.com/
Bilety
5,00Bilet normalny

Oś czasu Propozycji

Brak wpisów na tablicy

Dzięki tablicy dowiesz się m.in. o tym, że:
- w Propozycji, którą obserwujesz zmieniły się godziny jej dostępności, jej lokalizacja, zmieniono opis, proponujący zmienił ceny biletów lub cennik usług, dodał nowy post na osi czasu Propozycji
- proponujący, którego obserwujesz utworzył nową Propozycję
- użytkownik, którego obserwujesz dodał zdjęcie lub film do Propozycji, którą obserwujesz, dodał post na swojej osi czasu, zaczął obserwować Propozycję lub proponującego

Oznacza to, że będziesz na bieżąco informowany o najważniejszych zmianach w wydarzeniu, na które być może planujesz się wybrać, ale też dowiesz się o innych, ciekawych wydarzeniach i ofertach proponujących oraz o tym co interesuje innych użytkowników Proponeo.
Widoczność: to miejsce widzisz tylko Ty.
Określ ile zdjęć i filmów ma się wyświetlać