innaWystawa: Roman Opałka: Nieskończoność - z w Muzeum Sztuki w Lodzi Łódź - Proponeo.pl
Sprawdź, co się dzieje w Twojej okolicy!
  • Wszystkie od teraz
  • Jutro
  • Najbliższy weekend
  • Marzec
  • Archiwum
  • Prima Aprilis
  • Majówka
  • Dzień Matki
  • Dzień Dziecka
od teraz

Propozycja zakończona

Propozycja

Wystawa: Roman Opałka: Nieskończoność - z w Muzeum Sztuki w Lodzi

Podaj nazwę Propozycji:

, Łódź, Więckowskiego płk. dr. Stanisława 36
OBSERWUJ
0
29 wyświetleń

Osoby, które obserwują Propozycję

Opis Propozycji Cykl Romana Opałki 1965/1 - ∞ to jedna z najbardziej radykalnych koncepcji artystycznych portretujących ludzką egzystencję w jej nieuchronnej przemijalności i przypadkowości. Obrazy „liczone” realizowane były od 1965 roku aż do śmierci artysty w roku 2011. W 50 lat od rozpoczęcia cyklu na ekspozycji w Muzeum Sztuki spotkają się dwa dzieła – obraz pierwszy oraz ostatni.
Twórczość Romana Opałki skłania do refleksji nad niemożnością wytyczenia granicy między sztuką i życiem. Realizowany konsekwentnie od 1965 roku cykl malarski polegał na zapisywaniu pędzlem kolejnych liczb aż do wypełnienia powierzchni płótna. Powstające w ten sposób obrazy – fragmenty cyklu – nazywane były przez artystę Detalami. Pierwszym elementem monumentalnego dzieła był obraz z widocznymi na ciemnoszarym tle rzędami białych liczb od 1 do 35327.
Kolejne Detale rejestrowały następne etapy liczbowej progresji, będąc w zamyśle artysty odzwierciedleniem nieodwracalnie upływającego czasu. Wraz z postępem cyklu artysta tworzył coraz jaśniejsze płótna – w założeniu białe liczby miały stać się w końcu niewidoczne na białym tle. Chęć wzmocnienia świadectwa upływającego czasu skłoniła Opałkę do tworzenia „obiektywnych dowodów swojej działalności malarskiej” – w tym zdjęć twarzy czy nagrań własnego głosu w czasie odczytywania malowanych liczb.
W kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi znajduje się bogaty zbiór prac Romana Opałki, w tym „Detal 1-35327”. Jednoczesna prezentacja pierwszego i ostatniego obrazu jest symbolicznym podsumowaniem tworzonego niemal pół wieku cyklu. Dwa Detale – pierwszy i ostatni – zostaną wyeksponowane naprzeciwko siebie w minimalistycznej konwencji. Tym samym wypełniony zostanie nieformalny testament artysty, wskazujący, aby właśnie w Muzeum Sztuki pokazać obok początku także ostatni etap tego konsekwentnie realizowanego dzieła.
Obok obrazów liczonych zostaną też zaprezentowane nieznane szerszej publiczności zdjęcia dokumentalne z lat 60., związane z 1965/1 - ∞ i stanowiące inspirację dla późniejszych „obiektywnych dowodów” – fotografii i nagrań, które artysta uczynił integralnym elementem cyklu.
Roman Opałka – urodził się 27 sierpnia 1931 w Abeville (Francja). Po II wojnie światowej powrócił z Niemiec do Francji, ale już w roku 1946 został repatriowany do Polski. Artystyczne studia odbywał w łódzkiej PWSSP (dziś ASP) w latach 1949-1950 i w warszawskiej ASP w latach 1950-56. Wyjechał z kraju w roku 1977 i ponownie zamieszkał we Francji. Należy do grona najlepiej znanych za granicą polskich artystów.
Kurator: Jarosław Suchan
Koordynator: Przemysław Purtak
Wystawa zrealizowana przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury
Wystawa będzie czynna do: 30 sierpnia 2015
rozwiń
Kontakt

Dane kontaktowe:

http://
login:
facebook.com/
plus.google.com/u/0/
twitter.com/
instagram.com/
pinterest.com/
Bilety
10,00Bilet normalny 5,00Bilet ulgowy
5,00Bilet rodzinny (bilet rodzinny przysługuje za okazaniem Kart Rodzin Wielodzietnych) 1,00Bilet dla uczniów i studentów do 26 r.życia

Oś czasu Propozycji

Brak wpisów na tablicy

Dzięki tablicy dowiesz się m.in. o tym, że:
- w Propozycji, którą obserwujesz zmieniły się godziny jej dostępności, jej lokalizacja, zmieniono opis, proponujący zmienił ceny biletów lub cennik usług, dodał nowy post na osi czasu Propozycji
- proponujący, którego obserwujesz utworzył nową Propozycję
- użytkownik, którego obserwujesz dodał zdjęcie lub film do Propozycji, którą obserwujesz, dodał post na swojej osi czasu, zaczął obserwować Propozycję lub proponującego

Oznacza to, że będziesz na bieżąco informowany o najważniejszych zmianach w wydarzeniu, na które być może planujesz się wybrać, ale też dowiesz się o innych, ciekawych wydarzeniach i ofertach proponujących oraz o tym co interesuje innych użytkowników Proponeo.
Widoczność: to miejsce widzisz tylko Ty.
Określ ile zdjęć i filmów ma się wyświetlać