innaWystawa ,,Tajemnice kolorów. Od kamienia do obrazu, czyli rzecz o pigmentach mineralnych''. Gdańsk - Proponeo.pl
Sprawdź, co się dzieje w Twojej okolicy!
  • Wszystkie od teraz
  • Jutro
  • Najbliższy weekend
  • Marzec
  • Archiwum
  • Prima Aprilis
  • Majówka
  • Dzień Matki
  • Dzień Dziecka
od teraz

Propozycja zakończona

Propozycja

Wystawa ,,Tajemnice kolorów. Od kamienia do obrazu, czyli rzecz o pigmentach mineralnych''.

Podaj nazwę Propozycji:

, Gdańsk, Targ Węglowy 26
Sala Sądowa
OBSERWUJ
0
24 wyświetlenia

Osoby, które obserwują Propozycję

Opis Propozycji Co łączy kamień, bursztyn i obraz? Odpowiedź kryje się na nowej wystawie Tajemnice kolorów. Od kamienia do obrazu, czyli rzecz o pigmentach mineralnych. w Muzeum Bursztynu. Do jej oglądania zapraszamy od 25 kwietnia do 31 października 2015 r. w Sali Sądowej Muzeum Bursztynu, Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Na wystawie zgromadzono ponad 40 naturalnych okazów minerałów i skał stosowanych od pradziejów, jako pigmenty i farby mineralne. Pochodzą ze zbiorów Muzeum Mineralogicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Naturalne okazy minerałów i skał występują we właściwych im formach skupień, tj. kryształy, konkrecje i ziemie. Drugi typ obiektów to naturalne pigmenty malarskie uzyskiwane z tych minerałów i skał. Duża część z nich jest współcześnie mało popularna i rzadko stosowana. Jednakże są one wytwarzane do dzisiaj przez duże firmy zajmujące się produkcją artystycznych pigmentów malarskich.
Ogromnym walorem wystawy jest zestawienie naturalnego piękna barwy i formy minerałów z twórczością powstałą przez ich wykorzystanie,  jako pigmentów malarskich. Farby bowiem, to pigmenty w połączeniu ze spoiwem. Najbardziej znanym pigmentem jest ultramaryna, znana od starożytności. Uzyskiwana z lazurytu, głównego składnika lapis lazuli,ma dużą intensywność, dobrze kryje, jest odporna na światło słoneczne. Największą popularnością cieszyła się w Europie w XIV i XV wieku, osiągając cenę równą złotu.
Na 13 kopiach dzieł sztuki możemy obserwować, jak barwniki zostały przetworzone przez dawnych mistrzów. Na szczególną uwagę zasługują kopie wykonane przez dr hab. Danutę Stępień, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Konserwacji i Restuaracji Dzieł Sztuki. Wszystkie zostały namalowane z użyciem wyłącznie naturalnych pigmentów. Autorka, specjalizująca się w dawnych technikach malarskich, z wielką drobiazgowością odzwierciedla nie tylko obraz, ale i pieczołowicie odtwarza sposób w jaki został namalowany. Rekonstruując technikę i technologię oryginałów w zaprezentowanych kopiach zastosowała, jako spoiw do pigmentów: kazeinę, żółtka, olej, gumę i  żywicę. Nawet osoby  mające mały kontakt ze sztuką, bez trudności dostrzegą różnice w kopiach z różnych epok malarskich. W ramce cyfrowej,  prezentowanej w zaaranżowanym warsztacie kopisty można prześledzić kolejne fazy powstawania kopii obrazu Nicolaesa van Geldera ( 1636 – 1675/7 ) Martwa natura z homarem. Pozostałe kopie są dziełami studentów Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod kierunkiem dr hab. Elżbiety Basiul, prof. UMK i dr hab. Jarosława Rogóża, prof. UMK.  Prezentujemy zatem ciekawy, nieco ekscentryczny wybór kopii: od ikon, poprzez malarstwo tablicowe, Botticellego, Veermera, po XIX-wieczny pejzaż.
Łącznikiem między dawnymi technikami malarskimi, pigmentami i skałami a miejscem prezentacji jest bursztynowy werniks. Zarówno bursztyn, jak i inne żywice kopalne znalazły swoje zastosowanie w malarstwie, co znajduje potwierdzenie w dawnych traktatach dotyczących malarstwa. Stosuje się je, jako składnik werniksów oraz jako spoiwo do farb.
rozwiń
Kontakt

Dane kontaktowe:

http://
login:
facebook.com/
plus.google.com/u/0/
twitter.com/
instagram.com/
pinterest.com/
Bilety
10,00Bilet normalny 5,00Bilet ulgowy 20,00Bilet rodzinny (do ośmiu osób - w tym dwoje dorosłych)
9,00Bilet normalny grupowy (co najmniej 10 osób)/os. 4,00Bilet ulgowy grupowy (co najmniej 10 osób)/os. 1,00Bilet szkolny

Oś czasu Propozycji

Brak wpisów na tablicy

Dzięki tablicy dowiesz się m.in. o tym, że:
- w Propozycji, którą obserwujesz zmieniły się godziny jej dostępności, jej lokalizacja, zmieniono opis, proponujący zmienił ceny biletów lub cennik usług, dodał nowy post na osi czasu Propozycji
- proponujący, którego obserwujesz utworzył nową Propozycję
- użytkownik, którego obserwujesz dodał zdjęcie lub film do Propozycji, którą obserwujesz, dodał post na swojej osi czasu, zaczął obserwować Propozycję lub proponującego

Oznacza to, że będziesz na bieżąco informowany o najważniejszych zmianach w wydarzeniu, na które być może planujesz się wybrać, ale też dowiesz się o innych, ciekawych wydarzeniach i ofertach proponujących oraz o tym co interesuje innych użytkowników Proponeo.
Widoczność: to miejsce widzisz tylko Ty.
Określ ile zdjęć i filmów ma się wyświetlać